HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
UYKU APNESİNE DİKKAT!!
UYKU APNESİNE DİKKAT!!

Deliksiz uyuduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda dinlenmemiş bir şekilde kalkıyorsanız, yüksek sesle horluyorsanız, gün içerisinde masa başında hatta arabada uyukluyorsanız ve aşırı kiloluysanız, farkında olmadan uyku apnesine sahip olabilirsiniz.

Uyku apnesinde neler oluyor?

Uyku apnesi üst solunum yollarının bir kısmının engellenmesiyle nefes alıp vermenizi engelleyen bir durumdur. Genelde aşırı kilolularda uyku halinde ortaya çıkar. Boğaz kaslarının aşırı rahatlamasıyla birlikte üst solunum yollarının kısmi olarak tıkanması durumudur. Solunumun yollarının kısmen kapanmasıyla uykuda aşırı horlama görülür. Farkında olmadan uykuda solunumuz 5-10 saniye durur. Hatta, bu süre daha uzun sürerek 30 saniyeye kadar çıkabilir.  Daha sonra beyine giden uyarılarla birlikte solunumuz ani bir şekilde başlar ve bu da sizin kısa bir süre uyanmanıza sebep olabilir. Derin uyku gerçekleşmemiş olur ve uykunuzu tam olarak alamazsınız. Bu nöbetler gecede 10 kereden fazla meydana gelebilir.
Alkol almadığınız halde sarhoşluk hissiyle uyanıyorsanız, sabah baş ağrıları oluyor ise, gün içerisinde aşırı yorgunluk, uyku hali ve konsantrasyon eksikliği oluyorsa, sürekli esniyorsanız, dikkat dağınıklığı ve arabada uyumadan dolayı bir kaza geçirdiyseniz; uyku apnesi için potansiyel bir adaysınız diyebiliriz.

Uyku apnesi kimlerde görülür?

Uyku apnesi aşırı kilolu, özellikle karın bölgesi yağlanması daha fazla ve boynunda yağlanma çok olan bireylerde daha çok görülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür.
Boyun çevresinde toplanan yağın uyku apnesi görülmesine daha çok sebep olduğu düşünülür. Fakat fazla kilolu olmayıp, tiroit bezlerinin yavaş çalışması, burun yolu tıkanıklığı, gece alkollü içeceklerin tüketimi, sigara kullanımı ve uyku hapları kullanmak gibi risk faktörleri de uyku apnesine sebep olabilir.

Nasıl tedavi edebiliriz?

Kilo vermek ilk olarak yapılması gereken uygulama olmalıdır. Vücuttaki yağ oranı azaltılıp, kas miktarı artırılmalıdır. Verilen kilolarla birlikte uyku apnesinden büyük ölçüde kurtulabilir. Yeterli ve dengeli beslenme koşulları uygulanmış bir diyet programı ile birlikte düzenli fiziksel aktivite önerilmelidir. 

 


Hastalıklarda Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
POSA TÜKETİMİ HASTALIKLARDA NEDEN ÖNEMLİDİR?
OMEGA-3 ALIMI İLE KRONİK HASTALIKLARDAN KORUNALIM
OSTEOPOROZ: KADINLARIN KABUSU
GUT DİYETİ NASIL OLMALIDIR?
OBEZİTE: YÜZYILIN HASTALIĞI
OBEZİTE İLE KALP DAMAR HASTALIKLARI İLİŞKİSİ
TİP 2 DİYABET SİZİN İÇİN BİR KADER OLMASIN!!
SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDEN GIDA SAHTEKARLIKLARI
UYKU APNESİNE DİKKAT!!
ŞEKERLİ İÇECEKLERE DİKKAT!
YETERSİZ OMEGA-3 YAĞ ALIMI HAFIZAYI ZAYIFLATIYOR
BROKOLİNİN BİLİNMEYEN YÜZÜ
SONBAHARDA BESLENME ÖNERİLERİ
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın