HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
OBEZİTE İLE KALP DAMAR HASTALIKLARI İLİŞKİSİ
OBEZİTE İLE KALP DAMAR HASTALIKLARI İLİŞKİSİ

Obezite özellikle gelişmiş ülkeler için oldukça büyük bir sağlık sorunudur. Örneğin ABD'de yapılan istatistikler obezite ile direk ilişkili sağlık harcamalarının her yıl için 70 milyar dolar civarında olduğunu, buna ek olarak zayıflama programları ve özel beslenme şekilleri için yine her yıl 30 milyar dolar civarında harcama yapıldığını göstermektedir. Diğer bir konu, obezitenin yol açtığı komplikasyonların neden olduğu iş gücü kaybıdır. Genel olarak obezite diğer hastalıkların yanında toplumsal açıdan büyük bir sorun oluşturup, ülkelerin gelişme çabalarını engelleyebilmektedir.

Obezitenin davranışsal değişimlerinde belirgin tıbbi komplikasyonlar ortaya çıkmadan azalmış aktivite vardır. Bunun nedenleri kısa soluk alma, eklem ağrıları, ödem ve kas zafiyetidir. Bu durumlarda kişi sosyal ilişkilere girmekten çekinir, sıkılganlık, utangaçlık gösterir. Obez gururu olarak savunulan obezlerin negatif imajı bu kişilere iş ve okul yaşamında dışlanmışlık tecrübesiyle yansımaktadır.  Morbid obezite ile kardiyovasküler hastalıklar ile birlikte diyabet, pulmoner hastalıklar ve safra taşlarının sıklığında artış görülür. Kadınlarda uterus, serviks ve meme kanseri riski artmıştır. Apandisitten ölüm oranı hem erkek hem de kadınlarda obeziteyle birlikte iki kat artar.

Obezitede vücuttaki yağ dokusunun artması, trigliserit metabolizmasının hızlanması, serum kolesterol düzeyinin yükselmesi, kalp hastalıklarının gelişmesine neden olmaktadır. Birçok çalışmada obezitenin, kalp ve damar hastalığı ile ilişkili ölümlerin önemli bir habercisi olduğu bulunmuştur. Amerikalı 111,195 kadının 16 yıl boyunca izlendiği bir çalışma olan Hemşireler Çalışmasında (Nurses Study) obez (BKİ >29 kg/m2) bireylerde kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm hızları, zayıf bireylerin (BKİ < 21 kg/m2) ölüm hızlarının dört katı olarak bildirilmiştir.

Obezite ile kalp damar hastalıkları arasındaki bağlantıya ilişkin kanıtlar epidemiyolojik çalışmalardan elde edilmiştir. Diğer kardiyovasküler risk etmenlerinin kontrolü için yapılan bir çalışmada, 26 yıllık izlenim sonunda, obezite (BKİ > 29 kg/m2) ve hafif şişmanlığın (BKİ= 25-29 kg/m2) , kalp hastalıkları ile ilişkisi doğrulanmıştır. Bunun yanı sıra koroner hastalıklarda daha az rastlanan, ancak kötü bir risk etmeni olan sol ventrikül hipertrofisi, inme ve kardiyak yetersizliğin de herhangi bir yaşta, BKİ ile beraber arttığı görülmektedir. Vücut ağırlığı, sol ventrikül büyüklüğünün ve duvar kalınlığının en güçlü belirleyicilerinden birisidiR

Obezite, kalp hastalıkları üstündeki riskini, kısmen kardiovasküler risk etmenleri üstündeki etkisi aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Kardiovasküler risk etmenleri geleneksel olarak, iki katagoriye ayrılmıştır: sigara alışkanlığı, dislipidemi (yüksek total kolesterol ve düşük yüksek dansiteli lipoprotein -HDL), diabetin kontrolü gibi kontrol edebilen etmenler ve yaşın ilerlemesi, cinsiyet, genetik etmenler gibi kontrol edilemeyen etmenlerdir. Yapılan bir çalışmada, bir yıl süreyle kapsamlı yaşam tarzı değişiklikleri (düşük yağ içerikli vejetaryen diyet, sigarayı bırakma, stres ile baş edebilme eğitimi ve orta dereceli egzersiz), yaklaşık 10 kg ağırlık kaybına yol açmıştır. Bu grubun % 82’sinde koroner arter lezyonlarında gerileme görülmüştür. Başka bir çalışmada, orta dereceli ağırlık kaybının, kalp hastalıkları üzerindeki etkisi gösterilmiştir. Önceden geçirilmiş miyokard enfaktüsü öyküsü olan hastalara, yağ içeriği azaltılmış, çözünebilir lif ve vitaminlerle desteklenen bir diyet verilmiştir. Bir yıl sonra, ağırlık kaybı 7.1 kg' a ulaştığında, kardiyak rahatsızlıklarında, toplam kardiak rahatsızlıklarına bağlı ölümlerde anlamlı bir azalma olduğu görülmüştür.


Hastalıklarda Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
POSA TÜKETİMİ HASTALIKLARDA NEDEN ÖNEMLİDİR?
OMEGA-3 ALIMI İLE KRONİK HASTALIKLARDAN KORUNALIM
OSTEOPOROZ: KADINLARIN KABUSU
GUT DİYETİ NASIL OLMALIDIR?
OBEZİTE: YÜZYILIN HASTALIĞI
OBEZİTE İLE KALP DAMAR HASTALIKLARI İLİŞKİSİ
TİP 2 DİYABET SİZİN İÇİN BİR KADER OLMASIN!!
SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDEN GIDA SAHTEKARLIKLARI
UYKU APNESİNE DİKKAT!!
ŞEKERLİ İÇECEKLERE DİKKAT!
YETERSİZ OMEGA-3 YAĞ ALIMI HAFIZAYI ZAYIFLATIYOR
BROKOLİNİN BİLİNMEYEN YÜZÜ
SONBAHARDA BESLENME ÖNERİLERİ
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın