HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
TİP 2 DİYABET SİZİN İÇİN BİR KADER OLMASIN!!
TİP 2 DİYABET SİZİN İÇİN BİR KADER OLMASIN!!

Fazla kilolusunuz ama henüz diyabet hastası değilsiniz ya da diyabet hastasısınız ve çocuklarınızın da diyabet hastası olmasını istemiyorsunuz. Diyabetin kaderiniz olmaması için dikkat edilmesi gereken önemli ipuçlarını inceleyelim:
Diyabet tedavisinde amaç, hastanın yakınmalarını gidermek, metabolik kontrolü sağlamak, komplikasyonların gelişimini önlemek veya geciktirmek, büyüme ve gelişmenin devamını sağlamak ve hastanın yaşam kalitesini artırmaktır.

Tedavinin amacına ulaşabilmesi için başlıca yöntemler nelerdir?

1. Diyabet eğitimi
2. Beslenme tedavisi
3. Egzersiz
4. İlaç tedavisi/insülin

Beslenme tedavisinin temel hedeflerine inceleyecek olursak:

1. İnsülin veya diğer ilaçlar ve fiziksel aktivite düzeyi ile besin alımını dengeleyerek normale yakın kan şeker düzeyini sürdürmek,
2. Yetişkinler için uygun vücut ağırlığını sağlayacak ve sürdürecek, çocuk ve adolesanlarda büyüme ve gelişme hızını sağlayacak düzeyde enerji gereksinimini sağlamak,
3. Komplikasyonları önlemek ve tedavi etmek olarak sıralayabiliriz.

Kimler Risk altında?

Tip 2 diyabetli (insüline bağımlı olmayan diyabet) hastaların %80-90’ı obez veya fazla kiloludur. Bel/kalça oranının 0,85’in üzerinde olması abdominal (karın bölgesi) yağlanmayı artırarak abdominal obezite olarak değerlendirilir. Abdominal tipte obezite ile insülin direnci birlikte daha fazla görülmektedir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, ABD,de yaşayan yetişkinlerin % 66’sının (yaklaşık olarak 133 milyon) obez veya fazla kilolu olduğu saptanmış. Kilo problemi olanlar sadece yetişkinler değil, özellikle yeni yüzyılda çocuk ve adolesan obezitesi de ciddi bir sorun olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, 70 milyon Amerikan vatandaşında insülin direnci, 54 milyonunda da gizli şeker tespit edilmiş. 

Beslenme Tedavisindeki Püf Noktalar

Tip 2 diyabetli bireylerin %80’den fazlası obezdir. Yeterli ve dengeli beslenme ile enerji düzeyi ayarlanarak yapılan hipokalorik diyetlerle kısa dönemde kan glukoz düzeyini düzeltir. Uzun dönemde de metabolik iyileşme sağlanır.

Tip 2 diyabette basit şeker tüketiminde kısıtlama yapılarak, basit şeker tüketimi yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Kompleks karbonhidratlar kana daha yavaş karışarak kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Tam tahıllı ekmek, kepekli ekmek, çavdar, yulaf ekmeği, pilav ve makarna grubu, yulaf ezmesi, müsli, cornflakes gibi besinler kompleks karbonhidratlardan oluşmaktadır. Beyaz şeker, reçel, bal, tatlı, dondurma vb. basit şeker içeriğinden dolayı diyabetli hastaların uzak durması gereken besinlerdir. Bu ürünlerin diyabetik olanları tercih edilebilir.

Karbonhidrat içeriğinin yanı sıra diyetin posa içeriği de ayrı bir önem taşımaktadır. Karbonhidrat içeriği yüksek, yüksek posalı bir diyetin, bozuk glukoz toleransı olan bireylerde olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. Ayrıca posadan zengin besinler rafine olanlara göre daha düşük enerji yoğunluğu içerirler ve midede hacim oluşturarak doygunluğu artırırlar. Diyabetik hastalar için 20-35 gr/gün diyet posası önerilmektedir.

Yapılan araştırmalar besin alımı aralıklarının uzun tutulması yerine; öğün sayısı artırılarak besin tüketiminin 6-7 öğüne bölünmesinin kan şekerinin dengelenmesinde önemli olduğunu göstermiştir. Uzun süren açlıklar kan şekerinde dengesizlik ile hipoglisemiye sebep olabilir. Ayrıca ara öğünlerde protein grubundan bir besin ile karbonhidrat grubundan bir besin birlikte tüketildiğinde kan glukoz düzeylerinin daha iyi dengelendiği görülmüştür.


Hastalıklarda Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
POSA TÜKETİMİ HASTALIKLARDA NEDEN ÖNEMLİDİR?
OMEGA-3 ALIMI İLE KRONİK HASTALIKLARDAN KORUNALIM
OSTEOPOROZ: KADINLARIN KABUSU
GUT DİYETİ NASIL OLMALIDIR?
OBEZİTE: YÜZYILIN HASTALIĞI
OBEZİTE İLE KALP DAMAR HASTALIKLARI İLİŞKİSİ
TİP 2 DİYABET SİZİN İÇİN BİR KADER OLMASIN!!
SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDEN GIDA SAHTEKARLIKLARI
UYKU APNESİNE DİKKAT!!
ŞEKERLİ İÇECEKLERE DİKKAT!
YETERSİZ OMEGA-3 YAĞ ALIMI HAFIZAYI ZAYIFLATIYOR
BROKOLİNİN BİLİNMEYEN YÜZÜ
SONBAHARDA BESLENME ÖNERİLERİ
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın