HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
HER YAŞTA KİLO KONTROLÜ ÖNEMLİDİR!
HER YAŞTA KİLO KONTROLÜ ÖNEMLİDİR!

 

Günümüzde yaşam temposunun hızına yetişmek için sağlıklı yemekleri hazırlamak yerine tercih edilen fast-food besinler ve hareketsiz yaşam tarzı kişinin yavaş yavaş kilo almasında başrol oynayan en önemli etmenlerdendir. Bu yaşam tarzının beraberinde gelen kilo artışı ile kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet, insülin direnci, tansiyon ve osteoporoz gibi hastalıkların görülme sıklığı da artmaktadır.

Yapılan araştırmalarda yetişkin obezlerde şişmanlığın %30'unun çocukluk ve ergenlik döneminde başladığı görülmüştür. Yetişkinlerde olduğu kadar özellikle çocuklarda ve ergenlerde şişmanlığın nedeni olan kilo artışının ise ayaküstü beslenme, şekerli-gazlı içeceklerin tüketimi, yüksek kalorili atıştırmalık besinlerin varlığı, dengeli ve yeterli beslenmenin bilinmemesi ve doğru yönlendirilmemesinden kaynaklı olduğudur.

Her geçen yıl artan çocukluk-ergenlik obezitesine karşı bilinçlendirmenin sağlanması için 2011 yılı itibari ile yasal olarak birçok düzenlenme yürürlüğe konulmuştur. Buna göre eğitim kurumlarının kantin, çay ocağı ve büfe gibi yerlerinde doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan içecekler (enerji içecekler, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmayacaktır. Bunun yerine süt, ayran, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacaktır. 

Çocuklarda şişmanlığın neden olduğu sonuçların içinde yetişkinlerde görülen hastalıkların yanı sıra büyüme ve gelişmesini olumsuz olarak etkileyecek değişikliklerle de karşılaşılmaktadır. Bunlara değinilecek olursa:

  • Obez kızlarda erken kemik gelişimine bağlı olarak erken adet görme veya adet görememe söz konusu olabilir.
  • Aşırı kıllanma durumları ile karşılaşılabilir.
  • Erkek çocuklarda meme bölgesinde yağ toplanması görülebilir.
  • Ağırlık artışına bağlı olarak eklemlerde aşınma ve düztabanlık, bacaklarda eğrilik gibi ortopedik bozukluklara neden olur.
  • Soluk alıp vermede güçlük çekilebilir. Uykudan solunum ile ilgili sorunlarla karşılaşılabilir.
  • Aynı yetişkinlerde olduğu gibi kalp damar hastalıkları, şeker, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi hastalıkların görülme sıklığı artabilir.
  • Abur cubur ve dengesiz beslenmeden kaynaklı diş çürümeleri ve kayıplarına neden olabilir.
  • Deri kıvrımlarında ve bacak aralarında sürtünme sonucu pişikler görülebilir.
  • Kendine güvenmede azalma, sosyal ilişkilerde çekingenlik gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Bütün bu saydığımız nedenlerden dolayı kilo kontrolünü sağlamak şu anki sağlığınızı olumlu olarak etkilediği kadar ileriki yaşlarda da karşılaşacağınız sorunları engelleyecektir. Eğer çocuğunuzun veya sizin kilo vermesini engelleyecek fizyolojik bir sorun yok ise yukarıda belirtilen bu sorunları düzenli aktivite, dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı ile %50 oranında azaltılabilirsiniz. Kilo probleminizin olup olmadığını öğrenmek veya bu soruna çözüm üretmek istiyorsanız, en kısa zamanda vücut kompozisyonu ve beslenme planınızın değerlendirilebilmesi için bir diyetisyene başvurmakta vakit kaybetmemelisiniz. 


Diyet ve Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
HER YAŞTA KİLO KONTROLÜ ÖNEMLİDİR!
DENGELİ DİYETİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
TATLANDIRICILARA BİR GÖZATALIM..
OKUL ÇAĞI BESLENMESİNİN BÜYÜME VE GELİŞMEDEKİ ÖNEMİ
BESİNLERLE YETERİNCE KALSİYUM ALIYOR MUSUNUZ?
GEBELİĞE HAZIRLIK VE GEBELİKTE BESLENME
AZ VE SIK BESLENİN METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN
YETERLİ DENGELİ BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM
KİLO VERMEK İÇİN PORSİYONLARI DÜŞÜRMEK ŞART
YILBAŞINA ÖN HAZIRLIK
1 OCAK YENİ YILIN İLK GÜNÜ
SIKICI VE ŞOK DİYETLERİ BİR KENARA BIRAKIN..
DİYET EFSANELERİ: BÖLÜM 2
KİLO VERME YOLUNDA KOYDUĞUNUZ HEDEFLER GERÇEKÇİ Mİ?
HANGİSİ ÖNEMLİ: Beden Kitle İndeksi Mi? Vücut Yağ Yüzdesi Mi?
UNUTULAN SEBZE MANTAR
KAHVESİZ OLMAZ DİYENLERDEN MİSİNİZ?
HAFTANIN SAĞLIKLI BESİNİ: ÜZÜM
DİYETİN VAZGEÇİLMEZ MEYVESİ ELMA
MEYVE VE SEBZENİN BOL TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
DİYET EFSANELERİ: BÖLÜM 1
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın