HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
KAHVESİZ OLMAZ DİYENLERDEN MİSİNİZ?
KAHVESİZ OLMAZ DİYENLERDEN MİSİNİZ?

Sıkı bir kahve tiryakisisiniz ve kahveden vazgeçemiyor musunuz?  Sabahları kahve içmeden uyanamayanlardansınız ya da yemeklerden sonra kahve keyfi yapmadan işinizin başına dönemiyorsunuz. Brezilyalılar kahvelerini sert, cehennem kadar sıcak, aşk gibi tatlı sever. İtalyanlar günde 38 milyon fincan espresso tüketir. Kübalılar kendi kahveleri dışındakilere prim vermez, kısacası petrolden sonra dünyanın en değerlisine geldiğinde herkesin fikride zikri de değişir. Öyle ya kimi için kahve şekerli güzeldir, kimi şekerden haz etmez, kimi için filtre kahve makbuldür.

Dünyada her gün 1.5 milyar fincana yakın kahve tüketilmekte ve bu rakam giderek artmaktadır. Kahve, bir taraftan tıbbi amaçla kullanılıp « sihirli meyve » olarak adlandırılırken, bir taraftan « şeytanın içeceği » olarak görülmüştür.

Kahve, Afrika, Güney Amerika ve Güney Asya gibi tropik ülkelerde yetişen coffea arabica, coffea caneford gibi kahve ağaçlarının tohumlarından elde edilir. Dünyada tüketilen kahvenin yarısından fazlası Brezilyada üretilir. Yetiştirildiği bölgenin özelliğine göre değişik türde kahve vardır. Coffea ağacı; çiçekleri beyaz ve hoş kokuludur. Kahve meyvesi; büyüklüğü, şekli ve rengindeki benzerlikler nedeniyle kiraza benzetilmektedir. Kahve tohumları kullanılmadan önce kavrulur. Kavurma esnasında kahve tohumundaki gazlar açığa çıkar, su kaybolur, tat veren aromatik esanslar oluşur. Ortaya çıkan bu öğeler kahveye kendi özelliğini kazandırır.

Kahve ve Sağlık


·    Yapılan bazı çalışmalarda kafeinin metabolik hızda %2-12’lik artış yarattığı gözlenmiştir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin, vücut ısısını arttırmak suretiyle gerçekleştiği belirtilmiştir.
·    Orta düzeyde kafein tüketiminin artık herhangi bir sağlık riskiyle ilişkili olmadığı pek çok çalışmayla gösterilmiştir. Örneğin, günde 1-2 fincan kahve tüketimi sakıncalı bulunmamaktadır.
·    Özellikle ilerleyen yaşlardaki kadınlar için, günde 3 fincandan fazla kahve tüketimi kalsiyum kaybına yol açacağından kemik erimesi riskini arttırdığı düşünülmektedir.
·    Yapılan bir çalışmaya göre kahve, yaşlı bireylerin daha hızlı düşünmesine sağlamakta ve hatırlama yeteneğinin artmasına yardımcı olmaktadır. 80 yaşın üstünde bulunan bayanlar üstünde yapılan çalışmada, önceden kahve tüketimi olanların mental fonksiyon testlerinde daha iyi performans gösterdikleri, küçük çapta yapılan bir başka araştırmaya göre ise günde 3 fincan kahve tüketmenin Alzheimer hastalığı gelişim riskini % 60 oranında azalttığı bulunmuştur.
·    Houston Kanser merkezinde yapılan bir çalışma kahve için erkeklerde prostat kanseri riskinin % 60 azaldığını gösterdi.
·    Saygın tıp dergisi Archieves of Internal Medicine'de yayınlanan yazıda kahve, dekafeine kahve ve çay kullanımının Tip 2 diyabet riskini azalttığı belirtildi.
·    Japonya'da yapılan yeni bir çalışmaya göre kahve içen kadınlarda rahim kanseri riski azaldığı belirtildi.
·    Yapılan araştırmalara göre kahve ya da çay içenlerde felç geçirme riski azalıyor.
·    Genelde diyet önerilerine baktığınız zaman genel anlamda kahve ile ilgili bir kısıtlamaya rastlamazsınız. Bu da doğaldır, çünkü kahve kendi başına kalorisiz ve yağsız bir içecektir. Ancak kafelerde sunulan sütlü, kremalı kahvelere gelince iş değişir. Kahve seçimlerinizde şuruplu, kremalı, yoğun miktarda çikolatalı ve şekerli kahveler yerine, sade türk kahvesi, espresso, latte, americano gibi kahve çeşitlerini tercih etmeniz sağlığınız için daha doğru bir seçim olacaktır.


Bazı Besinlerin İçerdikleri Kafein Miktarları


Kahve ve Enerji İçecekleri:

Starbucks Latte, 480 ml.: 150 mg
Filtre kahve 240 ml. : 95 mg
Red Bull 250 ml:  76 mg
Espresso, 240 ml: 64 mg
Hazır kahve, 250 ml.: 64 mg
Kahve decaf, 250 ml.: 2 mg

Çay:

Siyah çay, 240 ml.: 47 mg
Yeşil Çay, 240 ml.: 30-50 mg
Bitki çayı, 240 ml.: 0 mg

Gazlı içecekler:

Coca-Cola Klasik, 330 ml.: 35 mg
Diyet Kola, 330 ml.: 47 mg
Pepsi, 330 ml.: 38 mg
Diyet Pepsi, 330 ml.: 35 mg
7Up/Sprite, 330 ml.: 0 mg

Diğer:


Çikolata bar, 50 g.: 9 mg
Sıcak Kakao, 240 ml.: 8 mg
Sütlü Çikolata, 240 ml.: 6 mg

 


Diyet ve Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
HER YAŞTA KİLO KONTROLÜ ÖNEMLİDİR!
DENGELİ DİYETİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
TATLANDIRICILARA BİR GÖZATALIM..
OKUL ÇAĞI BESLENMESİNİN BÜYÜME VE GELİŞMEDEKİ ÖNEMİ
BESİNLERLE YETERİNCE KALSİYUM ALIYOR MUSUNUZ?
GEBELİĞE HAZIRLIK VE GEBELİKTE BESLENME
AZ VE SIK BESLENİN METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN
YETERLİ DENGELİ BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM
KİLO VERMEK İÇİN PORSİYONLARI DÜŞÜRMEK ŞART
YILBAŞINA ÖN HAZIRLIK
1 OCAK YENİ YILIN İLK GÜNÜ
SIKICI VE ŞOK DİYETLERİ BİR KENARA BIRAKIN..
DİYET EFSANELERİ: BÖLÜM 2
KİLO VERME YOLUNDA KOYDUĞUNUZ HEDEFLER GERÇEKÇİ Mİ?
HANGİSİ ÖNEMLİ: Beden Kitle İndeksi Mi? Vücut Yağ Yüzdesi Mi?
UNUTULAN SEBZE MANTAR
KAHVESİZ OLMAZ DİYENLERDEN MİSİNİZ?
HAFTANIN SAĞLIKLI BESİNİ: ÜZÜM
DİYETİN VAZGEÇİLMEZ MEYVESİ ELMA
MEYVE VE SEBZENİN BOL TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
DİYET EFSANELERİ: BÖLÜM 1
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın