HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
TATİLE GİTMESİ GÜZEL DÖNMESİ DEPRESYON
TATİLE GİTMESİ GÜZEL DÖNMESİ DEPRESYON

İşe, okula ara verip, şehrin bunaltıcılığından kaçtınız. Üstelik denizin, sakinliğin, sabahları deliksiz uykunun, kahvaltı sofralarının, gece hayatının ve kafanızda hiçbir düşüncenin olmadığı bir yere: Tatile!

Süreniz doldu ve gerçek hayata geri döndünüz. İşte tam da bu noktada başlıyor tatil sonu depresyonu...

Konsantrasyon güçlüğü, sabah yorgun kalkma, gece uyku sorunu, bezginlik, karamsarlık, fiziksel şikayetler ve sosyal ilişkilerde bile zorlanmayla kendini gösteriyor.

Önce bu durumun nedenlerini ortaya koyalım:

Bireyler normalde yapamadığı birçok aktiviteyi tatil zamanlarında gerçekleştirerek yaşamlarında bir değişim gerçekleştirir. İşiyle veya okuluyla ilgili birtakım problemler yaşayanlar bu ortamdan uzaklaştığı için sorunları kısa süreli de olsa unutuverir. Ama mutlu geçen tatilden sonra sıkıldığı aynı mekana geri dönmek işkence haline dönüşecektir. Üstünüze pek alınmayın ama işini veya okulunu sevmeyenler depresyonu çok daha şiddetli yaşıyorlar.

Bazısı ise tatilde yakalamış olduğu tempoyu gündelik yaşamına aktarabileceğine inanacak kadar temiz yaklaşır konuya. Dönüşte sigarayı bırakacağı, spora başlayacağı, bol bol kitap okuyacağı gibi birçok yeni kararı aynı anda almak ve aynı anda uygulamaya geçirmeye çalışmak gibi…

Gelelim 5 yıldızlı tatil köylerine… Burada insanlara masalsı bir dünya sunulur. Çocukluk yıllarına dönmesi istenir. Çocukların yaptıkları özetle 3 işi yapmanızdır tek beklenen: yemek yemek, oyun oynamak ve uyumak.  Çocukluk yıllarında olduğu gibi ne bir sorumluluk vardır ne de parasal meseleler.

Tatil rehavetini ortadan kaldırmanın kesin bir reçetesi yok ama etkisini azaltmak mümkün. En az zararla durumu atlatmak için önerilerimizi sıralamaya başlayalım artık.

- Tatil dönüşü kendinize boş bir gün ayırabilirsiniz. Bu günlük yaşantınıza daha kolay alışmanızı ve hazırlanmanızı sağlayacaktır. Maillerinizi kontrol etmek, ev için alış veriş yapmak ve kıyafetlerinizi düzenlemek için bu boş günü kullanabilirsiniz.

- Tatile çıkarken evinizi temiz ve düzenli bırakın. Hatta dönüşte gördüğünüzde sizi sevindirecek bir iki detay ekleyebilirsiniz.

- Evinizde bir süre dinlendikten sonra kendinizi sokağa atın. İnsanlarla kaynaşın ve oturup sohbet edin. Tiyatro, sinema vb. yerlere gidin. 

- Eğer ev hanımıysanız günlük yaşamınızı renklendirecek aktiviteler planlayın.

- İşini veya okulunu delicesine sevmeyen gruptansanız sıkıntı oluşturan olayların üzerine gidin. Depresyonu yenilgi olarak görmeyin. Hatta bu durum sizin için var olan sorunları sorgulama açısından bir fırsat olabilir. 

-  Kendinizi iş ortamına hazırlamak için ofisten sevdiğiniz birini arayın hal hatır sorun. İş ortamında durumların neler olduğunu öğrenin. Değişikliklerden haberdar olarak da kendinizi işe hazırlamış sayılırsınız. 

Eğer ki tatil sonu depresyona en başından müdahale etmek isteyenlerdenseniz eğer;

Bunun yolu tatilin bir yıl içindeki önemini azaltmaktan geçiyor. Mümkünse tatil haklarınızın hepsini aynı zamanda kullanmayın. Uzun tatiller yerine kısa süreli tatil kaçamaklarını, iş saatleri dışında ya da hafta sonları zihnini rahatlatacak aktiviteler yapılmasını, spor yapmayı hayatın bir parçası haline getirmeyi, hobiler edinmeyi öneriyoruz 

Tatil hissi verecek küçük rahatlamalar biriken gerilimi önleyecektir. Yaşadığınız hayata kendinizi bu kadar kaptırmayın. Arada bir kendinizi de hatırlayın 


Beslenme ve Psikoloji Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
BAYRAMLARDA TATLILARA DİKKAT!!
ÇOCUKLARDA BESLENME DAVRANIŞLARI
ÇOCUKLARLA STRESSİZ SOFRALAR
TATİLE GİTMESİ GÜZEL DÖNMESİ DEPRESYON
DUYGUSAL YEME SENDROMU
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın