HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
DOĞUM SONRASI DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLER
DOĞUM SONRASI DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLER

Mucize tutulabilirmiş meğer ellerde,

Mucizeye dokunulabilirmiş,

Mucize uyurmuş, uyanırmış;

Mucizeye bakılabilirmiş,

Mucize "mucizeler" yaratabilirmiş gerçekten…

Mucize meğer kokarmış

Cennet kokusu gibi…

Bir bebeğe hayat vermek ve onu büyütürken attığı her adımda yanında - arkasında olmak, ilk başlarda onun her ihtiyacını karşılamak daha sonraki yıllarda da kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gerekli becerileri öğretmek, kaç yaşına gelirse gelsin onu her zaman ilk günkü gibi karşılıksız ve koşulsuz olarak sevmek anne olmanın anlamı ve güzelliği bunlarla  özetlenebilir belki...

Anne olmak eşsiz bir deneyim elbette fakat bazen de ufak bedeller ödetmiyor değil:

Bebeğinizi kucağınıza almak için 9 ay beklediniz. Uzun, zor ve zahmetli hamilelik sürecinde, hep bu anı düşlediniz. Minik bebeğiniz doğacak, kucağınıza alacaksınız, kokusunu duyacak, öpmeye kıyamayacaksınız. Tam da hayal ettiğiniz gibi oldu. Ama sanki hayal edilmeyen bir şeyler var gibi... Mutlu olmanız gereken bu günlerde içinizde kötü bir his: sıkılıyorsunuz, ağlamak istiyorsunuz, gözleriniz sık sık doluyor, biri bir şey söylese hüngür hüngür ağlayacaksınız. Kendinizi şaşkın ve çaresiz hissediyorsunuz ama neden böyle olduğunu da tahmin edemiyorsunuz. Bende mi bir gariplik var diye düşünüyorsunuz? Bu sık sık hissettiğiniz yorgunluk, sanki minik bebeğinize bir şey olacakmış gibi garip düşünceler, " acaba yeterince bakamıyor muyum?"  sorusunun aklınızdan hiç silinmemesi... Şimdilik endişelenmeyin. Çünkü normal bir süreç yaşıyorsunuz.

DOĞUM SONRASI SENDROMU

Doğum sonrası sendromu doğum yaptıktan sonra oluşan bir depresyondur. Bu durum bazen hamilelik sırasında başlar, ancak doğum sonrası sendromu olarak adlandırılabilmesi için, doğumdan sonra da devam etmesi gerekir. 

Çok yaygın görülebilen bir durumdur ve doğum yapan kadınların %70'nin buna maruz kaldığı bilinen bir gerçektir. Birçok kadın bu konudaki duygu ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmadığından dolayı, gerçek rakam aslında bundan daha fazla da olabilir. 

Yardım istemeli miyim? 

Eğer, doğum sonrası sendromu yaşıyorsanız, bunu farketmeniz ve yardım istemeniz önemlidir. 

İnsanlar genelde bu süreci farketmekte zorluk çekerler. Bu çok büyük değişikliklerin olduğu bir zamanda ortaya çıkar  ve yeni anne olanlar neyin normal olduğunu veya ne beklemeleri gerektiğini bilemeyebilirler. Sorun yavaş yavaş büyüyebilir ve genelde anneler doğum sonrası sendromu yaşadıklarını anlamakta zorluk çekip, sorunun kendi eksikliklerinden kaynaklandığını düşünebilirler. 

Doğum sonrası sendromu yaşadığınızı ne kadar erken farkederseniz o kadar iyi olur, çünkü tedavi yöntemleri etkilidir ve kendinize yardım etme yolları vardır.

Doğum sonrası sendromuna neler sebep olur? 

Bir bebek sahibi olmak büyük bir değişikliktir. Yeni anneler, biyolojik, fiziksel, duygusal ve toplumsal değişiklikler yaşarlar. Doğum sonrası sendromun bütün bunların karışımından ortaya çıktığı düşünülmektedir. 

Neler yardımcı olabilir? 

Unutmayın, her zaman yardım istemek mümkündür - ve aynı zamanda kendinize yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır. 

İlk adımlar 

 • Birşeylerin yanlış gittiğini kabul edin 
 • Eşinizle ve/veya arkadaşınızla veya akrabanızla ne hissetiğiniz hakkında konuşun 
 • Unutmayın İYİLEŞECEKSİNİZ 
 • Psikoloğunuzla  veya doktorunuzla  konuşun.

Kendi kendime nasıl yardımcı olabilirim? 

Size kendinizi daha iyi hissettirebilecek bazı pratik adımlar vardır. 

 • Duygularınızla ilgili konuşmak önemlidir. Eşinizle konuşmak zor gelebilir, ancak duygularınızı sürekli kendinize saklarsanız, eşiniz de kendini soyutlanmış hissedebilir.  
 • Her gün, bütün gün boyunca yalnız kalmamaya çalışın. Arkadaşlarınızı ve başka anneleri görmeye özen gösterin. 
 • Size teklif edilen her türlü pratik yardımı kabul edin. Yardım isterken utanmayın veya kabul ederken suçluluk hissetmeyin. 
 • Mükemmel ev kadını olmaya çalışmayın. Evin mükemmel şekilde derli toplu olup olmadığı önemli değildir. Yapmanız gereken işleri en aza indirmeye çalışın. 
 • Mümkün olduğunca çok dinlenin, çünkü yorgunluğun depresyonu arttırdığı düşünülmektedir. 
 • Sağlıklı beslenin. 
 • Kendinize zaman ayırın. Bu tamamen hayalci gelebilir, ama uzun bir banyo, bir yürüyüş, veya yarım saatliğine bir dergi okumak bile dinlenmenizi sağlayabilir. 
 • Egzersiz yapmaya çalışın. 

Doğum sonrası sendromu doğru  yöntemlerle  olumlu sonuç alınan ve tedavi edilebilen bir durumdur. Tedavi sürecini ve yöntemi belirleyecek olan bir uzmandır, ancak sonuca ulaşacak olan sizsiniz. Kararlı ve olumlu bir tutumla bütün sorunlarınız çözüme kavuşur. Nede olsa artık dünyanın en güzel varlığı sizinle…


Blog Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
HAMİLELİKTE BESLENME
DOĞUM SONRASI DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLER
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın