HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
GEBELİĞE HAZIRLIK VE GEBELİKTE BESLENME
GEBELİĞE HAZIRLIK VE GEBELİKTE BESLENME

Gebe kalma aileye yeni bir bireyin katılması sürecinin başlangıcıdır. Gebeliğin başlangıcı ile ailedeki roller değişmeye başlar. Bebeğin doğumu ile aile içindeki bütün roller değişir. Rollerin, sorumlulukların ve ilişki şekillerinin değişmesi beraberinde eşlerin yaşamında da bir çok değişiklik getirecektir. Çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce olası bu değişikliklerin konuşulması, çocuk sahibi olmaya eşlerin birlikte karar vermesi gerekir. Gebelikte anneye düşen en büyük rol ve sorumluluklardan biriside beslenmesine ayrı bir özen ve önem göstermesi gerektiğidir. Çünkü, gebelikte beslenme hem anne adayının sağlığı, hem de bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir. Beslenmeye dikkat edilmediği taktirde anne adayları daha sonraki yıllarda da sürecek sağlık sorunları ile karşılaşabilmektedirler ve bebeklerinde ciddi gelişim problemleri oluşabilir.

Gebelikte beslenmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Maddeler halinde inceleyelim:

• Gebelik döneminde beslenmemizi yemek miktarı arttırmadan 4 ana besin grubundan tüketerek farklı vitamin ve mineral alacak şekilde düzenlemeliyiz.
• Çok zayıflık gibi, çok şişmanlıkta gebeliğinizi tehlikeye sokabilir. Gebelik süresince ideal kilo artışınızın 8 ile 12,5 kg arasında olmasına dikkat etmelisiniz.
• Gebelikte 3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde, öğün atlamadan düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz. Gebelikte meydana gelen mide bulantısı, aşerme, kusma, mide ekşimesi gibi problemleriniz için az ve sık beslenmek şikayetlerinizi azaltacaktır. Gebelikte bebeğin
gelişiminde temel yapı taşı olan protein, kemik yapımı için gerekli olan demir, mineral ve vitaminlere olan ihtiyaç artar.
• Artan protein ihtiyacınızı; et, tavuk, balık, süt, yumurta, peynir, yoğurt ve baklagillerden ( nohut, fasulye, mercimek vb.) sağlayabilirsiniz.
• Artan kalsiyum ihtiyacınız için normal beslenmenize ilaveten her gün 1 bardak süt / yoğurt veya 2 su bardağı ayran veya 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya 2-3 kaşık lor peyniri almanız yeterli olacaktır.
• Artan demir ihtiyacınızı kırmızı et, ıspanak, pekmez, kuru meyve gibi gıdalardan karşılayabilirsiniz. Ancak 6 aydan sonra artan demir ihtiyacı sadece beslenme ile karşılanamayacağından ilaveten doktorunuzun uygun gördüğü bir kan hapını da kullanmanız gerekmektedir.
• Vitamin ihtiyacımızı taze sebze ve meyvelerden karşılayabiliriz. Sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.
• Gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılan kabızlık problemi için günde en az 8-10 bardak yaklaşık olarak 2-2,5 litre su içmek ve bol lifli gıdalarla beslenmek gerekmektedir.
• Gebelik boyunca yağ ve yağlı gıdalar azaltılmalıdır. Yağ ihtiyacınızı hayvansal yağlardan çok, bitkisel yağlardan karşılamalısınız.
• Kek, bisküvi, hamur işleri yerine kepekli gıdalar, yeşil mercimek, kuru fasulye, bezelye gibi lif ve vitamin açısından zengin gıdalarla beslenmeniz daha uygun olacaktır.
• Tuz; tansiyon yükselmesine ve vücudunuzda su tutulmasına neden olacağından mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Şeker; fazla tüketildiği taktirde kilo artışına sebep olmaktadır. Tatlı isteğimiz artarsa tercihen sütlü tatlıları tüketmeliyiz. Bunun haricinde, kuru meyveler,taze meyvelerin tüketimi tatlı isteğimizi azaltacaktır.
• Salam, sosis, sucuk gibi içinde katkı maddeleri olan besinleri tüketmemeye özen gösterin.
• Kırmızı etlerin ve kümes hayvanlarının etlerinin üzerinde kan izi kalmayacak şekilde iyice pişirilmesine dikkat etmelisiniz. Çiğ et yememelisiniz.
• Önerilen günlük kafein miktarı 300 mg’ı geçmemelidir. Günde en fazla 2 fincan çay veya kahve tüketilebilir. Tercihen kafeinsiz kahve daha uygun olacaktır.
• Gebe olduğunuz halde sigara içmeniz, alkol kullanmanız, sigara içilen yerlerde bulunmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önemli problemlere yol açabilir. Bebeğiniz sağlığı için sigara ve alkolden uzak durun.
• Gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya biliyorsanız doktora danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız.


Diyet ve Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
HER YAŞTA KİLO KONTROLÜ ÖNEMLİDİR!
DENGELİ DİYETİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
TATLANDIRICILARA BİR GÖZATALIM..
OKUL ÇAĞI BESLENMESİNİN BÜYÜME VE GELİŞMEDEKİ ÖNEMİ
BESİNLERLE YETERİNCE KALSİYUM ALIYOR MUSUNUZ?
GEBELİĞE HAZIRLIK VE GEBELİKTE BESLENME
AZ VE SIK BESLENİN METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN
YETERLİ DENGELİ BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM
KİLO VERMEK İÇİN PORSİYONLARI DÜŞÜRMEK ŞART
YILBAŞINA ÖN HAZIRLIK
1 OCAK YENİ YILIN İLK GÜNÜ
SIKICI VE ŞOK DİYETLERİ BİR KENARA BIRAKIN..
DİYET EFSANELERİ: BÖLÜM 2
KİLO VERME YOLUNDA KOYDUĞUNUZ HEDEFLER GERÇEKÇİ Mİ?
HANGİSİ ÖNEMLİ: Beden Kitle İndeksi Mi? Vücut Yağ Yüzdesi Mi?
UNUTULAN SEBZE MANTAR
KAHVESİZ OLMAZ DİYENLERDEN MİSİNİZ?
HAFTANIN SAĞLIKLI BESİNİ: ÜZÜM
DİYETİN VAZGEÇİLMEZ MEYVESİ ELMA
MEYVE VE SEBZENİN BOL TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
DİYET EFSANELERİ: BÖLÜM 1
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın