HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
TATLANDIRICILARA BİR GÖZATALIM..
TATLANDIRICILARA BİR GÖZATALIM..

Dünya üzerinde kilo sorunu, 19. yüzyılda Sanayi Devrimi ile diyete büyük ölçüde rafine gıdalar ( beyaz un, rafine şeker vb.) girmesi ile gözlendi. Şeker pancarından şeker üretilmesine iki yüzyıl önce başlandı. Daha önce sadece şeker kamışından elde edilen ve zenginlerin sofrasında olan şeker, gelir düzeyi düşük olanlarında kolay satın alabileceği ürün haline geldi. Böylece yağ ve şeker tüketimi arttı. Örneğin; İngiltere’de 1750’lerde 2,5-3 kg/yıl olan kişi başı şeker tüketimi, 1850’lerde 11 kg/yıl, 1950’lerde 54 kg/yıl, günümüzde ise 75 kg/yıl’a yükseldi. ABD’de 19. yüzyılın sonlarına doğru yıllık kişi başı şeker tüketimi 2,3 kg iken günümüzde 75 kg’a kadar yükseldi.

Keşfinden itibaren uzun yıllar boyunca medeniyet ve zenginlik göstergesi sayılan şeker; son yıllarda sağlıklı yaşama ve sağlıklı beslenme eğilimi ile tahtından indirildi. İndirilene kadar yapacağını yaptı tabii: Dişleri çürüttü, şeker hastalığını ortaya çıkardı, obeziteyi artırdı, kalp sağlığını bozdu. Bu süre içerisinde artık herkesin damağı şekerin lezzetine alıştı. Şekerin zararlarını artık herkes bilse de kurtulmak zor oldu. Biz de ne yaptık? Şekere alternatif tatlar bulmaya çalıştık ve tatlandırıcılar ortaya çıktı. Şekere alternatif doğal tatlar var tabii: bal, pekmez, hatta en iyisi meyveler. İlla beyaz şeker tadını isteyenler için alternatif olarak yeni nesil şeker ve tatlandırıcı dosyasına bir göz atalım:

Kahverengi/ esmer şeker: Rafine beyaz şekerin, şeker yapımında bir ara ürün olan şekerkamışı melasıyla tekrar karıştırılarak boyanmasıyla elde edilir. Esmerleştirme işlemi rafinasyon ve beyazlatma işlemlerinden sonra gerçekleştiğinden bu şekerin daha doğal ya da daha az işlem görmüş olduğunu söylemek doğru değildir. Ancak vitaminler ve doğal özler içeren melas eklendiğinden besin değeri beyaz şekere kıyasla daha zengin, tadı hafif karamelize ve hoş, kalori olarak herhangi bir farkı yoktur. Esas farkı fiyatı: esmer şeker beyaz şekerin altı katına varan fiyat farkıyla satılıyor.

Sakkarin: Yapay tatlandırıcılardan en çok tercih edileni ve ilk göz ağrımız diyebiliriz. İlk çıktığı zaman şeker hastaları ve kilo sorunu yaşayanlar için mucizevi bir buluş oldu. Sonra zaman içerisinde kanserojen olduğu iddiaları ortaya atılmasına rağmen popüleritesini korudu. Tercih etmeyenlerin önde gelen sebebi ise ağızda bıraktığı tat.

Aspartam: Aspartamın sağlık açısından güvenliği de uzun yıllar sorgulandı. Ama hem diyetisyenler hem de doğal ürün tercih edenler arasında en çok tavsiye edileni de aspartam diyebiliriz. Aspartam şeker hastaları ve kalori hesabı yapanlar için avantajlı, diyet içeceklerinin birçoğunda kullanılıyor, ayrıca tablet ve toz olarak bulunabiliyor. Ancak onunda ağızda bıraktığı tat sakkarinden pek farklı değil.

Sorbitol:  Elma, kuru erik, kiraz ve üzüm gibi taneli ve tanesiz birçok meyvede bulunan doğal bir karbonhidrattır. Bu sebeple tamamiyle doğaldır. Birçok unlu mamülde ve şekerleme ürünlerinde kullanılır. Tatlandırıcı ve hacim artırıcı özelliktedir. 2,6 kcal/ gr kaloriye sahiptir. Dişte plaka oluşumuna sebep vermediğinden diş dostu olarak düşünebiliriz. Sorbitol tolere edilemediğinde gaz oluşumu görülebilir.

Stevia: Paraguay ve Brezilya'da yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan stevia (şeker bitkisi) Japonya'da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Türkiye’deki sağlıklı ve doğal beslenme eğilimi ile koşar adım piyasaya girmiş durumdadır. Bu bitkiden elde edilen özütün, kan şekerini düzenleyici etkilerinin yanı sıra tamamen doğal, sıfır kalorili, bol lif içerikli olması en büyük tercih sebebidir. Fiyatı da uçuk değil. Stevia bitkisinin içerisindeki Steviosid maddesi, vücudumuzdaki tat duyuları tarafından normal şekerin 250-300 katı daha şekerli olarak algılanmaktadır. Bu nedenle bir tutam şeker bitkisi tozu, bir litre çay, kahve veya diğer içecekleri tatlandırmaya yeterli oluyor.

Agave: Agave anavatanı orta Amerika olan bir bitki türüdür. Kökündeki özsuyunun damıtılmasıyla tatlandırıcı agave şurubu ortaya çıkmatadır. Kana yavaş karıştığından şeker hastaları için avantajlıdır. Baldan daha yoğun olan tadı ile daha az kullanılarak kalori tasarrufu sağlar. Agave şurubu işlenmiş olmasına rağmen doğal bir üründür.

 

 


Diyet ve Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
HER YAŞTA KİLO KONTROLÜ ÖNEMLİDİR!
DENGELİ DİYETİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
TATLANDIRICILARA BİR GÖZATALIM..
OKUL ÇAĞI BESLENMESİNİN BÜYÜME VE GELİŞMEDEKİ ÖNEMİ
BESİNLERLE YETERİNCE KALSİYUM ALIYOR MUSUNUZ?
GEBELİĞE HAZIRLIK VE GEBELİKTE BESLENME
AZ VE SIK BESLENİN METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN
YETERLİ DENGELİ BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM
KİLO VERMEK İÇİN PORSİYONLARI DÜŞÜRMEK ŞART
YILBAŞINA ÖN HAZIRLIK
1 OCAK YENİ YILIN İLK GÜNÜ
SIKICI VE ŞOK DİYETLERİ BİR KENARA BIRAKIN..
DİYET EFSANELERİ: BÖLÜM 2
KİLO VERME YOLUNDA KOYDUĞUNUZ HEDEFLER GERÇEKÇİ Mİ?
HANGİSİ ÖNEMLİ: Beden Kitle İndeksi Mi? Vücut Yağ Yüzdesi Mi?
UNUTULAN SEBZE MANTAR
KAHVESİZ OLMAZ DİYENLERDEN MİSİNİZ?
HAFTANIN SAĞLIKLI BESİNİ: ÜZÜM
DİYETİN VAZGEÇİLMEZ MEYVESİ ELMA
MEYVE VE SEBZENİN BOL TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
DİYET EFSANELERİ: BÖLÜM 1
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın