HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
YETİŞKİNLERİN EGZERSİZ REÇETESİ
YETİŞKİNLERİN EGZERSİZ REÇETESİ

Obezite ve kilo artışı son yıllarda yetişkinlerin sağlığını olumsuz düzeyde etkileyecek bir hal almıştır. Obeziteyle ilişkili olarak; kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kanser, şeker hastalığı, hiperlipidemi gibi kronik hastalıklarda artış görülmektedir. Birçok araştırma beslenme dengesizliği yanında obezitenin hareket azlığının bir sonucu olarak ortaya çıktığını, her iki cinsten gerek çocuk, gerek genç, gerekse yaşlı obez bireylerde hareket azlığından kaynaklanan bir gelişme olduğunu belirtmektedir. Bu noktada fiziksel aktivitenin önemi daha çok artmaktadır. 

Kilonun korunması ve geri alımının önlenmesinde fiziksel aktivitenin rolü üzerine yayınlanan birçok rapor bulunmaktadır. Hastalık risk faktörlerinden korunmak için kilonun minimum %5-10 azalması gerektiğinin üzerinde durulmaktadır. Kilolu ve obez bireylerde sağlık risklerini minimuma indirmek için en az 150 dk/hafta orta şiddette aktivite önerilmiş, uzun süreli kilo kaybı için 200-300 dk/hafta orta şiddette aktivite veya 2000 kcal ve fazla enerji harcaması içeren fiziksel aktivite önerilmiştir.

U.S. Department Of Health And Human Services tarafından 2005 yılında yayınlanan beslenme raporunda fiziksel aktivitenin gerekliliğinden bahsedilmiştir. a)Kronik hastalıklardan korunmak için günlük 30 dk ve daha fazla orta şiddette aktivite yapılmalı, b)Sağlıksız kilo alımını önlemek için haftanın bir çok günü orta şiddetten yüksek şiddete doğru giden aktivite yapılmalı, c) Kilo veren bireylerin kilonun geri alımını önlemek için 60-90 dk/gün fiziksel aktivite yapması şeklinde öneriler sunulmuştur.

Haftanın 5 günü minimum 30 dk/gün orta şiddette aktivite veya haftanın 3 günü minimum 20 dk/gün yüksek şiddette aktivite yapılması gerektiğinden bahsedilmektedir. Ya da iki aktivitenin kombinasyonu şeklinde, örneğin haftanın 2 günü 30 dk /gün yürüyüş ile haftanın diğer 2 günü 20 dk /gün jogging gibi yapılabileceğinden bahsedilmiştir. Önerilen miktarların minimum değerini bile yapmanın kronik hastalık risklerini azaltıp, sağlıksız kilo alımını engelleyeceği üzerinde durulmuştur.

Doğru beslenmenin yanında fiziksel aktivitenin gerekliliği üzerine 2009 yılında yayınlanan son durum raporlarına göre, hastalık risklerinden korunmak için en az % 10’luk kilo kaybı gerektiğinden bahsedilmiştir. 150-250 dk/ hafta orta şiddette aktivitenin kilo alımını engellediği ve kilo kaybı sağladığı görülmüştür. 250 dk/ hafta ve daha fazlası aktivite uzun sürede önemli kilo kayıpları sağladığı ve kilonun geri alımının önlenmesinde etkili olduğu bulunmuştur.


Egzersiz Spor ve Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
PERFORMANSINIZ İÇİN SIVI İHTİYACINIZI ÖNEMSEYİN
EGZERSİZ VE BESLENME İLİŞKİSİ
YETİŞKİNLERİN EGZERSİZ REÇETESİ
GÜNDE 10 BARDAK SU İLE FAZLA KİLOLARDAN KURTULUN!!
HAREKETLİ YAŞAM, SAĞLIKLI YAŞAM
YAŞAM TARZINIZDAN OLUMSUZ FAKTÖRLERİ ÇIKARTIN
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın