HDL Beslenme Danışma ve Spor Hizmetleri
 
OBEZİTE: YÜZYILIN HASTALIĞI
OBEZİTE: YÜZYILIN HASTALIĞI

Obezite hastalığı çok geniş ve kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Obeziteyi, daha kısaca ve önemli noktalara değinerek inceleyelim:
Obezite, enerji alımı ve enerji harcaması arasındaki dengenin bozulması nedeniyle vücut ağırlığının değişmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu dengenin bozulması, yani harcanandan daha çok enerji alınması sonucu, vücut yağ kitlesi yağsız kitleye oranla aşırı miktarda artmakta ve boya göre vücut ağırlığı belirlenen standartların üzerine çıkmaktadır.  Obezitenin görülme sıklığı yaşa, cinsiyete, coğrafik özelliklere, sosyoekonomik ve kültürel düzeye göre değişiklik göstermektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar daha hareketsiz yaşam tarzını benimsemekte, beslenme alışkanlıkları da olumsuz yönde değişmektedir. Geleneksel besinler yerine enerji ve yağ içerikleri yüksek, rafine besin tüketiminin artmasıyla özellikle gelişmiş ülkelerde şişmanlık sıklığının hızla artmakta olduğu bilinmektedir.

Obezite neden olduğu sağlık sorunları ile günümüzde toplam sağlık hizmetleri kullanımının yaklaşık % 4-8’ini oluşturan önemli bir ekonomik yüktür. Üretkenlik kaybından kaynaklanan dolaylı maliyet daha da yüksek olabilir. Obezite yaşam kalitesini etkileyen ve sağlık hizmeti harcamalarını arttıran bir hastalıktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2009 yılında yayınlanan son durum raporlarında obeziteye bağlı tıbbi harcamalar 117 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.

Enerji alımı ile harcaması arasındaki denge; sinirsel, hormonal, kimyasal ve fiziksel mekanizmalarla düzenlenerek vücut ağırlığı belirli bir düzeyde tutulmaktadır. Bu mekanizmaların bir ya da bir kaçındaki bozukluk bu dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Dengenin pozitif yönde bozulması ile vücut ağırlığı artarak obezite ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, çeşitli Avrupa epidemiyolojistlerce ufak değişiklikler dışında kabul edilen bir uluslararası sınıflandırma geliştirmiştir. Bu sınıflandırma Beden Kitle İndeksi (BKİ) sınıflandırmasıdır. BKİ, boy ve ağırlık ölçümlerinden yararlanılarak hesaplanan bir parametredir. BKİ 25-29kg/m² arası fazla kilolu, 30.0-39.9 kg/m² arası obez, 40 kg/m² ve daha üstü ise morbid obeziteyi yansıtmaktadır.

Ağırlık artışı; yani şişmanlık pek çok önemli komplikasyona neden olmaktadır:
1) Tip II diabet gelişimi
2) Kan basıncı artışı (özellikle karın bölgesinde yağ birikimi olan bireylerde ağırlık artışı ile orantılı seyreder)
3) İnme ( Kan basıncı artışı ile ilişkilidir)
4) Hiperlipidemi ve düşük HDL kolesterol
5) Kalp ve damar Hastalıkları ( Kan lipidlerinde artış ve hipertansiyonla ilişkilidir)
6) Özellikle kadınlarda safra taşı
7) Kanser ( Post menapozal meme, endometrium, över, safra kesesi ve kolon kanseri obezlerde daha sık görülür)
8) Nefes darlığı, respiratuvar hastalıklar, uyku apnesi, Pick-Wick sendromu
9) Menstrüel bozukluklar
10) Gebelik komplikasyonları ( Nöral tüp defektinde artış, prenatal mortalite, hipertansiyon, toksemi, gestasyonel diabet, sezeryan, hastaneye yatışta artış)
11) Ağırlık ile ilişkili artrit, sırt, eklem hastalıkları gibi kas ve eklem sorunları
12) Stres
13) Psikolojik etkileri genellikle fark edilmez; sosyal izolasyon,  kendine güvende azalma, depresif dönemler, gece atıştırma ve azalmış iş becerisi gibi etkileri görülebilir.


Hastalıklarda Beslenme Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
POSA TÜKETİMİ HASTALIKLARDA NEDEN ÖNEMLİDİR?
OMEGA-3 ALIMI İLE KRONİK HASTALIKLARDAN KORUNALIM
OSTEOPOROZ: KADINLARIN KABUSU
GUT DİYETİ NASIL OLMALIDIR?
OBEZİTE: YÜZYILIN HASTALIĞI
OBEZİTE İLE KALP DAMAR HASTALIKLARI İLİŞKİSİ
TİP 2 DİYABET SİZİN İÇİN BİR KADER OLMASIN!!
SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDEN GIDA SAHTEKARLIKLARI
UYKU APNESİNE DİKKAT!!
ŞEKERLİ İÇECEKLERE DİKKAT!
YETERSİZ OMEGA-3 YAĞ ALIMI HAFIZAYI ZAYIFLATIYOR
BROKOLİNİN BİLİNMEYEN YÜZÜ
SONBAHARDA BESLENME ÖNERİLERİ
 
HDL Beslenme ve Diyet Merkezi Ankara HDL

Kuleli Sok 71/13 Gaziosmanpaşa / ANKARA
E-Mail: info@hdl.com.tr
Telefon: 0.312 447 08 42 - GSM: 0.533.764 15 15

 
Her türlü öneri ve düşünceleriniz için info@hdl.com.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar ve diğer dökümanlar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz. © 2009 - 2010 HDL-Health Diet Life Beslenme Danışmanlık ve Spor Hizmetleri
Web Tasarım
İnsan Kaynakları Arama Site Haritası Bize Ulaşın