BCA Nedir

Vücut Kompozisyon Analizi (BCA) nedir? Neden önemlidir?

Vücut kompozisyon analizi el ve ayaklara temas eden elektrotlar ile vücuda hafif elektriksel akım göndererek, vücudumuzun yağ dokusu, kas dokusu, vücut suyu, yumuşak dokusu gibi ölçümleri vücut analiz cihazı kullanılarak yapılması işlemidir. Vücudumuzun yapı taşları olan yağ, su, kemik, kas değerleri insanlarda belli oranlardadır. Çeşitli problemlere bağlı olarak bu bileşenler arasındaki oranların değişimi vücut deformasyonu ile seyreden çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle kişinin doku bileşen durumlarının saptanması; sağlıklı doku düzeyleri hakkında fikir sahibi olmak, olası beden ihtiyaçlarını öğrenmek ve yapılacak beslenme programlarını ve diğer tedavileri belirlemek açısından son derece önemlidir.

Vücudumuzdaki yağ-kas dengesi, yaşam tarzımızın vücudumuza yansımasının ne derece doğru olduğunu görmemize yardımcı olur. Kilo kaybettiğimiz veya kilo aldığımız zaman tartıya çıktığımızda gördüğümüz sadece bizim toplam vücut ağırlığımızdır. Yağ-kas dengesinde nasıl bir değişiklik olduğunu görmemiz mümkün değildir. Bu sebeple vücut analizi yaptırdığımızda vücudumuzdaki yağ miktarını ve hangi bölgelerde çoğunluk olarak toplandığını, kas miktarı ve su miktarını ayrıntılı olarak görebilmemiz mümkündür. Bu şekilde uyguladığımız beslenme uygulamalarının doğruluğunu görmüş oluruz. Analiz sonuçlarından çıkacak değerleri incelediğimizde önemli olan öncelikle yağ kaybını sağlamaktır. Özellikle yağ kaybı sağladığımız zaman, verdiğimiz kilolar bizim için kalıcı olacaktır. Bu sebeple, vücut kompozisyon analizinin ve takibinin bu konuda uzman diyetisyen kontrolünde yapılması en uygunudur.

Tanita BC 418 MA Vücut Analizi Tartısı

Cihazımız Tanita BC 418 MA vücuda hafif elektriksel akım göndererek bölgesel vücut analizi yapmaktadır. 5 ayrı bölge için ( kollar, bacaklar, karın bölgesi) yağ kaybı / kas kazanımı oranı rahatça görülebilir. Cihazımızdan alacağımız vücut kompozisyon bilgileri, hayat standardımız ve kalitesi açısından bize önemli ipuçları vermektedir.

Cihazımız ile değerlendirdiğimiz analizler;

 1. Toplam Vücut Ağırlığı (kg),
 2. Body Mass Indeks(BKI),
 3. Vücut Yağ Oranı (%),
 4. Vücut Yağ Kütlesi (kg),
 5. Vücut Yağsız Kütlesi (kg),
 6. Protein bilgileri (kg),
 7. Mineral bilgileri (kg),
 8. Empedans (ohm),
 9. Vücut Sıvı Oranı (%),
 10. Bölgesel Kas Ağırlığı (kg),
 11. Bel ve Kalça Oranı,
 12. Kemik Mineral Ağırlıkları (kg),
 13. Bazal Metabolizma Hızı Bilgileri (kcal),
 14. İdeal Kilo (kg),
 15. Obezite Derecesi (%),
 16. Kişi için İdeal Değerler ile kıyaslama (Kilo,Yağ,Yağsız Ağırlık,BKI,Bel-Kalça,Sıvı,Protein,Mineral),
 17. Hücre İçi Sıvı (kg),
 18. Hücre Dışı Sıvı (kg),
 19. Hücre Dışı Sıvı/Toplam Sıvı (Ödem) (%),
 20. Vücut Tipi,İskeletsel Kaslar (kg),
 21. Toplam Sıvı Miktarı (kg),
 22. Metabolizma Yaşı,
 23. İç Organlar Çevresi Yağlanma Ratingi (Visceral Fat)