Vitaminli Su

Merhabaaa bu ürünleri market raflarında görüp bize soran çok olunca bizde ufak bir inceleme yaptık. Amerika’dan başlayarak, gelişmiş ülkelerde bir fenomene dönüşen Türkiye’nin ilk vitaminli su ürünün 4 farklı çeşiti mevcut.

Bize en çok sorulan ise ‘Women fit vitaminli su’ adıyla satılan vitaminli su çeşiti. İçeriğinde B vitaminleri (B3,B5,B6,B8,B9,B12), L-karnitin, ginseng g115 ve buğday dekstrini bulunur. Şimdi sizinle bir sır paylaşacağız…

  • Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan B vitaminlerini sağlıklı bir beslenme ile de zaten yeterli miktarda sağlayabilirsiniz.. ‘Madem böyle fazlasını alarak vücut deposunu arttıralım daha sağlıklı olalım’ diye düşünebilirsiniz. Fakat bu da olmuyor çünkü vücudumuz B vitaminlerinin fazlasını idrar ile atar.
  • L- karnitin vücudumuzda üretilen ve yağın enerjiye çevrilmesini destekleyen bir aminoasittir. extra alımının yağ yakıcı etkisi olduğu düşünülmekte ancak kanıtlanmış bir çalışma mevcut değildir. Böyle bir etkisinin olduğunu varsaysak bile vitaminli su ile alınan değerin ürünün içeriğinde bulunan şekeri ve kaloriyi yakmaya bile yetmeyeceği gerçeğini üzülerek bildirmek isteriz . Ayrıca l-karnitin pahalı bir aminoasittir ama hem ürünün fiyatı hem de l-karnitinin gramının belirtilmemesi çok düşük miktarda olduğunu gösteriyor bunu da söylemeden geçmeyelim.
  • Ginseng dolaşımı etkileyerek enerji düzeyini arttırıp, zayıflamaya yardımcı olduğu düşünülen son yıllarda popüler olan bir bitkidir. Ancak kanıtlanmış bir çalışma olmamasının yanı sıra birçok yan etkiye de sahiptir. Örneğin kan sulandırıcı kullanan kişilere kesinlikle önerilmemektedir.

İçindekilere daha yakından bakacak olursak liste baya uzun: şeker, meyve ekstraktı, aroma vericiler, koruyucu maddeler, tatlandırıcı, E202… Demek ki görüldüğü kadar sağlıklı ve masum bir ürün değilmiş.

  • Şişenin üzerinde ilk göze çarpan ‘ Sadece 10 kalori’ yazısı ancak daha dikkatli baktığınızda 100 ml için sadece 10 kalori yazısını okursunuz. Bir şişesinde (500ml) 50 kcal ve 9,25 gr şeker mevcuttur…
  • Vücudumuz için en ideal içecek her zaman sudur. İçeriğinde ne kalori, ne katkı madde, ne şeker bulur.

Vitamin Water

Hello, we've decided to analyze this product after we've seen it at the supermarket and many have asked information about it. This water has become a phenomenon started from the America and is the first water enriched with vitamins in Turkey with four different types.

The type you are most asked is "women fit vitamin water". contains the vitamins of group B (B3,B5,B6,B8,B9,B12), L-carnitine, ginseng g115 and wheat dextrin. Now we will share a secret with you...

  • You take sufficient amounts of the B group vitamins that are present in this water with a healthy diet. You may think "I may increase my reserves and be more healthy" but it does not happen because the excess of vitamin B is eliminated with urine.
  • L-Carnitine is an amino acid that produces our body and supports the conversion of fat to energy. It is assumed that a larger intake can help reduce fat but there is no scientifically proven study. We assume that it has such an effect, the present amount is not enough to burn the calories and the sugar present in the product. Additionally, carnitine is an expensive amino acid, but both the price of the product and the fact that the grams of l-carnitine present are not specified, suggest that the present amount is low.
  • Ginseng is a plant that has become popular in recent years, it is thought that increasing the circulation also increases the energy consumed and thus helps in weight loss. But there is no proven trial, it also has many side effects. For example, it is not recommended to people who take blood thinners.

If we read the label more carefully the list is long: sugar, fruit extract, flavors, preservatives, sweeteners, E202... So it is not a healthy and innocent product as you may think.

  • The first thing you can notice on the bottle is written "only 10 calories" but if you read more carefully you can notice that 100 ml are just 10 calories. One bottle (500 ml) contains 50 kcal and 9.25 grams of sugar.
  • The ideal drink for our body is always water. It contains no preservatives, sugars and calories.